Věda
now browsing by category
Skutečně Tesla vynalezl volnou energii?
Nikola Tesla byl slavný srbský vynálezce, který žil v minulém stoletÃ. Má za sebou celou Å™adu objevů, které v podstatÄ› podnÃtili druhé kolo vÄ›decko-technické revoluce. NÄ›které z nich vÅ¡ak vypadajà tak, že patřà spÃÅ¡e do Å™ÃÅ¡e mýtů.
Â
Mezi nÄ› se Å™adà napÅ™Ãklad takzvaná volná energie. Tvrdà se, že Tesla vynalezl pÅ™Ãstroj, kterým lze zÃskávat energii volnÄ› z okolnÃho vzduchu. To by mimo jiné znamenalo oproÅ¡tÄ›nà od téměř veÅ¡kerého energetického průmyslu, pÅ™edevÅ¡Ãm pak elektráren, což je údajnÄ› také důvod, proÄ byl jeho vynález zniÄen.
Â
Â
Otázkou vÅ¡ak je, zda je nÄ›co takového pravda. JistÄ›, ten ÄlovÄ›k byl skuteÄnÄ› geniálnà vynálezce, avÅ¡ak když se na celou vÄ›c podÃváme z pohledu Äisté fyziky, zjistÃme, že zÃskávat elektÅ™inu ze vzduchu je v podstatÄ› nemožné, nebo je alespoň nemožné provést jej tak, aby to bylo efektivnÄ›jÅ¡Ã, než jsou souÄasné způsoby výroby elektrického proudu.
Â
AÄkoliv je totiž pravda, že na zemi existuje urÄité elektrické napÄ›tÃ, toto je skuteÄnÄ› malé, a ve zvýšené mÃÅ™e se projevuje pouze pÅ™i bouÅ™ce. Po naprostou vÄ›tÅ¡inu Äasu je tak nÃzké, že ani nestojà za Å™eÄ. Proto jej ostatnÄ› nevnÃmáme ani my, ani ostatnà živoÄichové.
Â
Â
NavÃc je zde jeÅ¡tÄ› celý proces, jak onu energii zÃskat. Dnes elektÅ™inu vyrábà klasický generátor, který je pohánÄ›ný nejrůznÄ›jÅ¡Ãmi způsoby – párou, vodou, vÄ›trem, nebo solárnà panely, ve kterých probÃhajà pÅ™i dopadu sluneÄnÃho svÄ›tla chemické procesy generujÃcà elektrický proud.
Â
Je tedy jasné, že volnou elektÅ™inu zkrátka zÃskat nelze. Vždy je potÅ™eba nÄ›jaký zdroj, a vždy je potÅ™eba potenciálnà Äi pohybovou energii onoho zdroje promÄ›nit na elektÅ™inu. A to už vyžaduje urÄitá zaÅ™ÃzenÃ, která navÃc nemusà být nijak levná.
Â
ProÄ tedy tento mýtus vznikl? Je to kombinace růstu legendy a také přánà o zlevnÄ›nà elektrické energie, na které jsme se stali v podstatÄ› závislými. Bohužel, jak to tak vypadá, nezbude nám stále nci jiného, než za ni jejÃm poskytovatelům platit.
Může existovat Lochnesská příšera?
Podle nÄ›kterých lidà existuje na Zemi mnoho tvorů, kteřà jeÅ¡tÄ› nejsou poznáni, a o kterých vÃme pouze z legend a vyprávÄ›nà oÄitých svÄ›dků, kterým se údajnÄ› podaÅ™ilo je na okamžik spatÅ™it. Mezi nejznámÄ›jÅ¡Ã z nich pak patřà Lochnesská pÅ™ÃÅ¡era, tedy v pÅ™ekladu pÅ™ÃÅ¡era z jezera Ness.
Â
To se nacházà ve Skotsku a je jednÃm z velkých jezer, které lemujà jeho hranice s AngliÃ. Vzhledem ke své rozloze i umÃstÄ›nà pÅ™itahovalo lidskou pozornost již po staletÃ. A netrvalo dlouho a zaÄaly se množit zprávy o tom, že v nÄ›m byl zahlédnut tvor, který by se již nemÄ›l vyskytovat.
Â
Â
VÄ›tÅ¡inou je popisován jako podobný dávnému plesiosaurovi, tedy s dlouhým krkem, malou hlavou, tÄ›lem s hrbem a ÄtyÅ™mi ploutvemi namÃsto konÄetin. O takovýchto tvorech máme fosilnà záznamy, vÅ¡eobecnÄ› se vÅ¡ak pÅ™edpokládá, že vyhynul spolu s naprostou vÄ›tÅ¡inou dinosaurů pÅ™ed 65 miliony lety. Mnozà jsou vÅ¡ak pÅ™esvÄ›dÄeni, že jich nÄ›kolik mohlo pÅ™ežÃt, neboÅ¥ žili ve vodÄ›.
Â
Bohužel, skuteÄnost, jak už to tak bývá, nenà ani zdaleka tak oslnivá. JednoduÅ¡e nenà možné, aby Lochnesské monstrum bylo plesiosaurem, už jen proto, že ten žil v moÅ™Ãch, zatÃmco Ness je klasické sladkovodnà jezero. NavÃc by tam pro jejich kolonii nebylo ani dost mÃsta. JistÄ›, hovořà se o tunelech spojujÃcÃch toto jezero se sousednÃmi, avÅ¡ak ty nebyly doposud stoprocentnÄ› prokázány, a navÃc se tato pÅ™ÃÅ¡era objevuje pouze v tomto jednom jezeÅ™e, v žádném jiném.
Â
Â
Dobrá, kde se ale vzaly vÅ¡echny tyto povÄ›sti? Pravdou je, že majà skuteÄnÄ› reálné jádro, pouze jinak, než si jej lidé pÅ™edstavujÃ. V prvnà řadÄ› se jedná o vÄ›tve, pohupujÃcà se na hladinÄ›. Pokud se na nÄ› dÃváme dostateÄnÄ› z dálky, mohou skuteÄnÄ› pÅ™ipomÃnat zvednutou hlavu a hÅ™bet nÄ›jakého zvÃÅ™ete.
Â
TÃm hlavnÃm původcem jsou vÅ¡ak s nejvÄ›tÅ¡Ã pravdÄ›podobnostà sloni. I v minulosti existovaly cirkusy, a ty mÄ›ly exotická zvÃÅ™ata, vÄetnÄ› právÄ› slonů. Na svých cestách pak Äasto zastavovali u jezer, aby jim dali možnost se zchladit. Pokud vÅ¡ak nÄ›kdo plovoucÃho slona, kterému vykukuje z vody pouze kus chobotu a hÅ™betu, vidÄ›l, snadno jej mohl považovat za pravÄ›kého jeÅ¡tÄ›ra. Pravda je vÅ¡ak, jakuž to tak bývá, mnohem prozaiÄtÄ›jÅ¡Ã.
Jak fungují mikročipy ve psech, kočkách a jiných zvířatech?
AÄkoliv naprostá vÄ›tÅ¡ina psů je již dnes oÄipována, má mnoho majitelů stále jeÅ¡tÄ› ponÄ›kud zkreslené pÅ™edstavy o tom, jak toto zaÅ™Ãzenà funguje. Tomu pÅ™ÃliÅ¡ nepomáhá ani to, že se jim ani od veterináře pÅ™i aplikaci obvykle nedostane vysvÄ›tlenà – tito vÄ›tÅ¡inou totiž věřÃ, že to majitel buÄ vÃ, nebo si to ve vlastnÃm zájmu zjistà sám. To se bohužel nedÄ›je.
Â
Nenà tedy divu, že si valná Äást populace myslÃ, že jde v podstatÄ› o sledovacà zaÅ™ÃzenÃ, s jehož pomocà mohou kdykoliv zjistit polohu svého ÄtyÅ™nohého miláÄka. AvÅ¡ak jakkoliv by to bylo užiteÄné, tak tomu opravdu nenÃ, a ani to nenà možné.
Â
Â
V prvnà řadÄ› by byl potÅ™eba energetický zdroj, aby mohl Äip neustále vysÃlat signál. Ten by se samozÅ™ejmÄ› po Äase vyÄerpal, a byla by nutná buÄ výmÄ›na, nebo by prostÄ› pÅ™estal fungovat. Nic takového se ale nedÄ›je.
Â
Ve skuteÄnosti se jedná o nositele digitálnà informace, který v sobÄ› nese unikátnà ÄÃselný kód. Ten je možné zobrazit na speciálnÃm zaÅ™ÃzenÃ, ÄteÄce, pokud jà nad nÃm pÅ™ejedeme. A to je v podstatÄ› celý princip tohoto mikroÄipu.
Â
Â
NáslednÄ› má majitel povinnost tento kód, který je mu samozÅ™ejmÄ› pÅ™i Äipovánà pÅ™edán, nahlásit na mÄ›stském úřadÄ› a také jej může zaregistrovat do nÄ›které z mnoha databázÃ. Pokud se pak zvÃÅ™e ztratà a následnÄ› nalezne, zadajà pracovnÃci policie Äi útulku kód do systému a ten jim Å™ekne, s jakým jménem je spojený. Tak mohou kontaktovat majitele.
Â
Tento systém se využÃvá nejen u ztracených zvÃÅ™at, ale také u ověřovánà identity na nejrůznÄ›jÅ¡Ãch soutěžÃch. RozhodÄà si tak zkrátka ověřÃ, že se skuteÄnÄ› jedná o zvÃÅ™e, které bylo pÅ™ihlášené – ÄÃslo Äipu je totiž zaregistrováno i na pÅ™ÃsluÅ¡né plemenné knize a také vylepeno v oÄkovacÃm průkazu zvÃÅ™ete.
Â
I pÅ™es svou užiteÄnost je vÅ¡ak vidÄ›t, že nefunguje tak, jak si to vÄ›tÅ¡ina lidà pÅ™edstavuje. Pokud tedy chcete mÃt pÅ™ehled o pohybu svého zvÃÅ™ete, nezbývá než koupit sledovacà obojek.