Když si podnikatel zřídí sídlo firmy v Praze
Chystáte se začít podnikat a bydlíte na venkově, v malé obci, kde se všichni znají? Co se může stát, když si tu zřídíte firemní sídlo, tedy přímo na vaší adrese trvalého bydliště?
Budete tu jako nahý v trní – zřejmě vám nemusíme vykládat, že jakmile se na vesnici něco přihodí, místní „tamtamy“ to vybubnují do ulic takovou rychlostí, že jsou na ni krátké i sociální a mobilní sítě. Obecní drbny dovedou být na vesnicích aktivní až tak, že jsou tu lidé doslova pod drobnohledem. To samé se může týkat i vašeho podnikání, nic se tu neutají a řada místních obyvatel se vás může vyptávat na soukromé věci, do kterých jim nic není, což je samozřejmě nepříjemné vzhledem k vlastnímu soukromí a právu na osobní klid.
Nesmí se vám příliš dařit – když někdo na vesnici rozjede podnikání a nedaří se, bývá to sice pro dotyčného nepříjemné, ale mnoha lidem kolem vás to vyhovuje, protože problémy nikdo nikomu nezávidí. Ale jakmile to rozjedete a budete úspěšní, můžete ztratit i spoustu přátel, spousta lidí se od vás odvrátí a skrze závist vás mohou pomlouvat, anebo se dopustí dokonce těžšího zločinu.
Sídlo ve velkoměstě – současná legislativa umožňuje zřizovat sídla firem v podstatě kdekoli, a jednu z možností je i Praha. Virtuální sídlo Praha 1 je poměrně častou volbou různých subjektů, které se chtějí vyhnout podobným obtížím na malém městě či na vesnici, a uvítají anonymní prostředí, kde po vás lidově řečeno „neštěkne ani pes“. Pamatujete se na film „Vesničko má středisková z roku 1985“? V něm žil na vesnici mentálně postižený Otík, a Otíkův dům se zalíbil jistému stranickému funkcionáři, který si z něj chtěl zřídit rekreační chalupu a nabídl mu výměnou stěhování na panelové sídliště. Tamní anonymita sídlištního života byla však pro Otíka natolik frustrující, že byl rád, když se mohl vrátit do svého rodného domku. Ovšem pro firemní sídlo je to naopak naprosto ideální.