Jedeme do Jizerských hor, ale nemáme sněhové řetězy
Jizerské hory jsou pohoří sice veřejnosti poměrně dobře známé, ale ne každý sem má namířeno, protože považuje Krkonoše nebo Šumavu za atraktivnější. Dle jeho mínění, jak v Krkonoších, tak i na Šumavě naleznete hory s vyšší nadmořskou výškou, a zřejmě tu budou i lepší možnosti pro lyžaře. Ve skutečnosti je to ale poněkud zkreslené hodnocení, protože jste nezapočítali to podstatné – reliéf samotné krajiny a atmosféru, která panuje v oblastech Krkonoš, Šumavy a Jizerských hor.
Jizerské hory působí na lidskou psychiku znatelně lépe, tamní oblast nebyla zasažena Železnou oponou a velmi pozitivně se tu do krajinotvorby i do lidských osudů vepsaly světově proslulé sklárny. Vládne tu větší pohoda a klid, oblast je řídce osídlena, nebývá tu ani příliš mnoho turistů a malebnější je i členitost horských svahů v souladu s potoky a říčkami, přepaženými několika zajímavými přehradami.
Do Jizerských hor se vyplatí vypravit jak v létě, tak i v zimě. Zalyžovat si můžete ve známých střediscích na Severáku, v Tanvaldském špičáku, v Bedřichově, v Příchovicích a Rejdicích, ale i na menších svazích, které jsou velmi romantické a poklidné, například sjezdovka U Tomáše, Desná Černá říčka nebo Světlý vrch a Buková hora. A právě tam vám doporučujeme zajistit si ubytování, s překrásným výhledem na horské panorama. Jenže bez sněhových řetězů 16 palců ani ránu.
Sněhové řetězy jsou podmínkou, abyste se do vyšších poloh mohli dopravit zcela bezpečně a bez problémů. Jestliže napadne i poměrně malé množství přírodního sněhu, některé silniční úseky nemusí být upravené a do prudšího svahu se pak nevyškrábete. Nežli se nechat odtáhnout traktorem a komplikovat situaci, pamatujte včas na zimní výbavu, abyste si usnadnili zbytečné trable. Sněhové řetězy můžete mít v kufru vašeho auta připravené už na podzim, abyste pak na ně nezapomněli.