Jak fungují mikročipy ve psech, kočkách a jiných zvířatech?
AÄkoliv naprostá vÄ›tÅ¡ina psů je již dnes oÄipována, má mnoho majitelů stále jeÅ¡tÄ› ponÄ›kud zkreslené pÅ™edstavy o tom, jak toto zaÅ™Ãzenà funguje. Tomu pÅ™ÃliÅ¡ nepomáhá ani to, že se jim ani od veterináře pÅ™i aplikaci obvykle nedostane vysvÄ›tlenà – tito vÄ›tÅ¡inou totiž věřÃ, že to majitel buÄ vÃ, nebo si to ve vlastnÃm zájmu zjistà sám. To se bohužel nedÄ›je.
Â
Nenà tedy divu, že si valná Äást populace myslÃ, že jde v podstatÄ› o sledovacà zaÅ™ÃzenÃ, s jehož pomocà mohou kdykoliv zjistit polohu svého ÄtyÅ™nohého miláÄka. AvÅ¡ak jakkoliv by to bylo užiteÄné, tak tomu opravdu nenÃ, a ani to nenà možné.
Â
Â
V prvnà řadÄ› by byl potÅ™eba energetický zdroj, aby mohl Äip neustále vysÃlat signál. Ten by se samozÅ™ejmÄ› po Äase vyÄerpal, a byla by nutná buÄ výmÄ›na, nebo by prostÄ› pÅ™estal fungovat. Nic takového se ale nedÄ›je.
Â
Ve skuteÄnosti se jedná o nositele digitálnà informace, který v sobÄ› nese unikátnà ÄÃselný kód. Ten je možné zobrazit na speciálnÃm zaÅ™ÃzenÃ, ÄteÄce, pokud jà nad nÃm pÅ™ejedeme. A to je v podstatÄ› celý princip tohoto mikroÄipu.
Â
Â
NáslednÄ› má majitel povinnost tento kód, který je mu samozÅ™ejmÄ› pÅ™i Äipovánà pÅ™edán, nahlásit na mÄ›stském úřadÄ› a také jej může zaregistrovat do nÄ›které z mnoha databázÃ. Pokud se pak zvÃÅ™e ztratà a následnÄ› nalezne, zadajà pracovnÃci policie Äi útulku kód do systému a ten jim Å™ekne, s jakým jménem je spojený. Tak mohou kontaktovat majitele.
Â
Tento systém se využÃvá nejen u ztracených zvÃÅ™at, ale také u ověřovánà identity na nejrůznÄ›jÅ¡Ãch soutěžÃch. RozhodÄà si tak zkrátka ověřÃ, že se skuteÄnÄ› jedná o zvÃÅ™e, které bylo pÅ™ihlášené – ÄÃslo Äipu je totiž zaregistrováno i na pÅ™ÃsluÅ¡né plemenné knize a také vylepeno v oÄkovacÃm průkazu zvÃÅ™ete.
Â
I pÅ™es svou užiteÄnost je vÅ¡ak vidÄ›t, že nefunguje tak, jak si to vÄ›tÅ¡ina lidà pÅ™edstavuje. Pokud tedy chcete mÃt pÅ™ehled o pohybu svého zvÃÅ™ete, nezbývá než koupit sledovacà obojek.