Může existovat Lochnesská příšera?
Podle nÄ›kterých lidà existuje na Zemi mnoho tvorů, kteřà jeÅ¡tÄ› nejsou poznáni, a o kterých vÃme pouze z legend a vyprávÄ›nà oÄitých svÄ›dků, kterým se údajnÄ› podaÅ™ilo je na okamžik spatÅ™it. Mezi nejznámÄ›jÅ¡Ã z nich pak patřà Lochnesská pÅ™ÃÅ¡era, tedy v pÅ™ekladu pÅ™ÃÅ¡era z jezera Ness.
Â
To se nacházà ve Skotsku a je jednÃm z velkých jezer, které lemujà jeho hranice s AngliÃ. Vzhledem ke své rozloze i umÃstÄ›nà pÅ™itahovalo lidskou pozornost již po staletÃ. A netrvalo dlouho a zaÄaly se množit zprávy o tom, že v nÄ›m byl zahlédnut tvor, který by se již nemÄ›l vyskytovat.
Â
Â
VÄ›tÅ¡inou je popisován jako podobný dávnému plesiosaurovi, tedy s dlouhým krkem, malou hlavou, tÄ›lem s hrbem a ÄtyÅ™mi ploutvemi namÃsto konÄetin. O takovýchto tvorech máme fosilnà záznamy, vÅ¡eobecnÄ› se vÅ¡ak pÅ™edpokládá, že vyhynul spolu s naprostou vÄ›tÅ¡inou dinosaurů pÅ™ed 65 miliony lety. Mnozà jsou vÅ¡ak pÅ™esvÄ›dÄeni, že jich nÄ›kolik mohlo pÅ™ežÃt, neboÅ¥ žili ve vodÄ›.
Â
Bohužel, skuteÄnost, jak už to tak bývá, nenà ani zdaleka tak oslnivá. JednoduÅ¡e nenà možné, aby Lochnesské monstrum bylo plesiosaurem, už jen proto, že ten žil v moÅ™Ãch, zatÃmco Ness je klasické sladkovodnà jezero. NavÃc by tam pro jejich kolonii nebylo ani dost mÃsta. JistÄ›, hovořà se o tunelech spojujÃcÃch toto jezero se sousednÃmi, avÅ¡ak ty nebyly doposud stoprocentnÄ› prokázány, a navÃc se tato pÅ™ÃÅ¡era objevuje pouze v tomto jednom jezeÅ™e, v žádném jiném.
Â
Â
Dobrá, kde se ale vzaly vÅ¡echny tyto povÄ›sti? Pravdou je, že majà skuteÄnÄ› reálné jádro, pouze jinak, než si jej lidé pÅ™edstavujÃ. V prvnà řadÄ› se jedná o vÄ›tve, pohupujÃcà se na hladinÄ›. Pokud se na nÄ› dÃváme dostateÄnÄ› z dálky, mohou skuteÄnÄ› pÅ™ipomÃnat zvednutou hlavu a hÅ™bet nÄ›jakého zvÃÅ™ete.
Â
TÃm hlavnÃm původcem jsou vÅ¡ak s nejvÄ›tÅ¡Ã pravdÄ›podobnostà sloni. I v minulosti existovaly cirkusy, a ty mÄ›ly exotická zvÃÅ™ata, vÄetnÄ› právÄ› slonů. Na svých cestách pak Äasto zastavovali u jezer, aby jim dali možnost se zchladit. Pokud vÅ¡ak nÄ›kdo plovoucÃho slona, kterému vykukuje z vody pouze kus chobotu a hÅ™betu, vidÄ›l, snadno jej mohl považovat za pravÄ›kého jeÅ¡tÄ›ra. Pravda je vÅ¡ak, jakuž to tak bývá, mnohem prozaiÄtÄ›jÅ¡Ã.