Jak poznat, která je nejlevnější americká hypotéka?
Pokud jde o hypotéky, pak se u nás poměrně dost rozvíjí takzvaný americký typ. Čím dál více lidé volí právě ten, pokud chtějí hypotékou financovat své nové bydlení. Není tedy divu, že jej začíná poskytovat stále více společností, ovšem za rozdílnou cenu. To je také důvod, proč lidé zjišťují, která je ta skutečně nejlevnější americká hypotéka. To je totiž mnohem náročnější, než bychom si mohli myslet.
Tím prvním, co nás napadne, je samozřejmě výše úroků. Toho jsou si dobře vědomi i poskytovatelé, kteří se předhání v tom, který jej nabídne co nejnižší. Běžnému člověku totiž jen málokdy dojde, že úroky ve skutečnosti mohou tvořit jen malou část navýšení ceny. Jsou zde totiž i další faktor, na které už reklamy tak neupozorňují.
Jedním z nich mohou být i nejrůznější poplatky. Z nich nejtypičtější je ten za vedení účtu, který může dosáhnout poměrně zajímavé výše. Přitom se může zdát zbytečný, zvláště když si uvědomíme, že naprostá většina bank dnes má v nabídce účet bez jakýchkoliv poplatků. Pro poskytovatele hypotéky je to však jedna z možností, jak na svých zákaznících vydělat.
Také zde máme roční nárůst úrokové sazby. Ten by měl sloužit především k tomu, aby byla vyrovnána inflace, avšak pro většinu poskytovatelů slouží především k tomu, aby si opět zvýšili zisk. Je tedy jasné, že ani tato hodnota se v reklamách příliš neobjevuje.
Jak tedy můžeme poznat, která z nich je skutečně nejlevnější? Dobrým ukazatelem je podívat se na hodnotu RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů. TA zahrnuje veškerá navýšení a poplatky a skutečně nám ukáže, o kolik víc tedy doopravdy zaplatíme. Je to navíc hodnota, která musí být povinně zveřejněna, byť se jí firmy příliš nechlubí a často je pouze malým písmem.
Zde je však nutné si zapamatovat, že ani zde cena není vše. Měli bychom se také podívat, jaké služby vlastně za své peníze dostaneme. Pak budeme moci vybrat tu, která nám sedne skutečně nejlépe.